Łączna liczba wyświetleń

piątek, 3 sierpnia 2012

dlaczego mam grube nogi?

Dowiedziałam się tego po 36 latach mojego życia i bardzo mi to popsuło humor i odebrało nadzieję na to, że kiedyś będzie lepiej...
Chodzę na drenaż limfatyczny nóg - działa na mnie rewelacyjnie, i sam masaż, i bandażowanie. Nogi po ściągnięciu bandaży są chudziutkie jak normalnie nigdy nie są. Wczoraj przeprowadziłam z panem masażystą rozmowę - dlaczego chodzę na siłownię, trzymam dietę i nic nie chudnę. I się dowiedziałam - że mój organizm co mógł, to schudł, a to, co mi zostało, to hipertrofia na nogach - czyli obrzęk lipidowy - lub inaczej tłuszczowy. A pan masażysta jest na prawdę dobry w ty, co robi i się zna - robi teraz jakieś studia w Warszawie organizowane przez Belgów na temat leczenia obrzęków tłuszczowych i wszystko, co wczoraj mi poopowiadał, u mnie jest w stu procentach prawdą. Dlaczego widziało mnie tylu lekarzy i nikt nigdy tego nie rozpoznał?
Teraz trochę przeklejenia z Internetu:

Mimo stosowania restrykcyjnych diet i głodówek, nie możesz schudnąć w dolnych partiach ciała? Nosisz spodnie o kilka rozmiarów większe niż bluzki? Nogi bolą Cię przy najlżejszym dotyku? Być może cierpisz na obrzęk lipidowy. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się: Co to jest obrzęk lipidowy i skąd się bierze? Jak rozpoznać, czy mam obrzęk lipidowy i jak sobie z nim radzić?
Co to jest obrzęk lipidowy?
„Chociaż obrzęk tłuszczowy został po raz pierwszy rozpoznany przez Allena i Hinesa już w 1940 roku, nie jest w tym kraju dobrze znany i często myli się go z otyłością czy obrzękiem limfatycznym. Pacjenci są na ogół źle zdiagnozowani lub w ogóle nie diagnozowani i prawie nigdy nie otrzymują właściwego leczenia” mówi Rebecca Morris, założycielka amerykańskiego Narodowego Stowarzyszenia Obrzęku Lipidowego, która dowiedziała się o tym, że cierpi na obrzęk lipidowy dopiero, gdy pojawiły się jego powikłania.
Obrzęk lipidowy („syndrom bolącego tłuszczu”) może być zdefiniowany jako przewlekła choroba ujawniająca się głównie u kobiet i charakteryzująca się obustronnym, symetrycznym zwiększaniem się tkanki tłuszczowej głównie w rejonie bioder i nóg (od pasa w dół aż do charakterystycznej linii nad kostką), połączonym z tendencją do obrzęku ortostatycznego (powstającego pod wpływem długotrwałego stania lub siedzenia). Obrzęk lipidowy nie dotyczy zwykle stóp i dłoni, chyba że występuje dodatkowo obrzęk limfatyczny.
Schorzenie to dotyczy przede wszystkim kobiet, niezależnie od ich rozmiaru (od otyłych do anorektyczek) a tłuszcz związany z tym obrzękiem nie ulega spalaniu pod wpływem restrykcyjnych diet i ćwiczeń.
Pierwsze objawy obrzęku lipidowego zaobserwować można już w okresie dojrzewania, często tez obrzęk lipidowy rozwija się lub pogłębia w czasie ciąży, po operacjach ginekologicznych i w okresie menopauzy a także podczas gwałtownego tycia (np. na skutek efektu jo-jo).
Skąd bierze się obrzęk lipidowy?
Obrzęk lipidowy to przewlekła choroba, wynikającą z licznych przyczyn, o większości z których niewiele dotąd wiemy. Należą do nich:
·         predyspozycja genetyczna (dziedziczona w żeńskiej linii)
·         nierównowaga hormonalna,
·         niemożność metabolizowania wysięku z naczyń krwionośnych (białka i komórki, które normalnie wróciłyby do obiegu, są odkładane w podskórnej tkance tłuszczowej).
Na czym polega obrzęk lipidowy?
Jest wiele histologicznych i fizjologicznych zmian, które pojawiają się w obrzęku lipidowym. Spada elastyczność skóry i leżącej pod nią tkanki łącznej. Błona podstawna naczyń krwionośnych grubieje i dochodzi do zaburzeń krążenia krwi. Spada oporność naczyniowa, zwiększa się perfuzja skóry i filtracja w drobnych naczyniach krwionośnych. Warstwa naskórka staje się coraz cieńsza, grubieje podskórna warstwa tkanki, włóknieją małe tętniczki, przerywają się elastyczne włókna, rozszerzają drobne żyły i naczynia krwionośne. Dochodzi do hipertrofii i hiperplazji (nadmiernego rozrostu) komórek tłuszczowych.

Jakie są stadia obrzęku lipidowego?
                Stage 3:           
Stadium I
Skóra jest wciąż miękka i regularna, ale guzkowate zmiany wyczuwa się przy badaniu palpacyjnym. Nie ma barwnych zmian skóry a tkanki podskórne przypominają gąbkę lub gumę. Trwa kilka lat.
Stadium II
Powierzchnia skóry staje się nierówna i twardnieje. Na środkowej części uda oraz środkowej i bocznej części kostek zaczynają się formować duże płaty tłuszczowe. Pojawia się obrzęk, w którym po uciśnięciu pozostaje dołek, obrzęk ten narasta w ciągu dnia. Może dochodzić do wtórnego obrzęku limfatycznego. Osoba może zgłaszać nadwrażliwość nad obszarem podudzi i w zewnętrznej środkowej części ud.
Stadium III
Deformacja kończyn w wyniku nadmiernego rozrostu tkanki tłuszczowej. Wyczuwalne w badaniu palpacyjnym guzki wahają się w rozmiarze od orzecha do pięści. Występuje wtórny obrzęk limfatyczny.

          Stage 1                              Stage 2                     Stage 2                    Stage 3
 
Jak rozpoznać, czy obrzęk lipidowy
Jeśli masz kilka z wymienionych poniżej objawów, możesz mieć obrzęk lipidowy:
·         Nierównomierne tycie, głównie w obszarze kończyn dolnych i pośladków
·         Chudnięcie tylko górnej części ciała, przy stosowaniu restrykcyjnej diety i ćwiczeń
·         Noszenie u góry rozmiaru ubrań o kilka mniejszego niż w dolnej partii ciała
·         Poczucie ciężkości w nogach (spowodowane poprzez ciężar zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej i nagromadzonego płynu tkankowego)
·         Nieproporcjonalne, przypominające kolumny nogi, (czasem może też obejmować ramiona)
·         Spuchnięte nogi („zespół ortostatyczny”) – zwykle objaw ten pojawia się podczas długiego stania i/lub siedzenia, kiedy więcej płynu gromadzi się w nogach. W rezultacie puchną nogi, a często także (skądinąd niedotknięte obrzękiem lipidowym) stopy. Pacjenci z zespołem ortostatycznym często mówią, że mają po południu problem z założeniem butów.
·         Płaskostopie
·         Zjawisko pomarańczowej skórki – cellulit – spowodowane przez specyficzną strukturę tkanki łącznej i zmniejszenie sprężystości tej tkanki.
·         Obniżona jest temperatura skóry (zimne kończyny)
·         Niejednolita skóra, w jednym miejscu sucha, w innym przetłuszczona
·         Zwiększona częstość występowania siniaków w dotkniętych partiach ciała (nawet przy najlżejszym dotknięciu)-wynika to z uciskania naczyń krwionośnych przez komórki tłuszczowe, braku zakotwiczenia drobnych naczyń krwionośnych w tkance łącznej, co powoduje ich rozrywanie nawet pod wpływem grawitacji.
·         Silne bóle w nogach, bolesna wrażliwość przy dotyku – postępująca w czasie niedrożność układu limfatycznego prowadzi do stwardnienia tkanki, która staje się niezwykle wrażliwa na dotyk i bardzo bolesna. Ból występuje przy ucisku w środkowej części uda i u podstawy kręgosłupa. W miarę postępu choroby pojawia się także przy najlżejszym dotyku skóry, szczególnie w drugiej połowie dnia. Ból jest także powodowany przez „własny ucisk” np. krzyżowanie nóg czy siadanie w niewygodnej pozycji
·         Mrowienia w kończynach dolnych
    
Największe zagrożenie to wtórny obrzęk limfatyczny (obrzęk lipo-limfatyczny). Zazwyczaj dopiero gdy występuje to powikłanie, pacjent otrzymuje pomoc lekarską.
Obrzęk lipidowy prowadzi do wtórnej przewlekłej blokady limfy. Płaty tłuszczu i komórki tłuszczowe osadzają się w tkance łącznej, gdzie są otaczane przez bardzo małe naczynia limfatyczne i krwionośne. Wzrost ilości komórek tłuszczowych stopniowo prowadzi do zablokowania najdrobniejszych naczyń limfatycznych. Ponadto, estrogeny (żeńskie hormony płciowe) powodując zwiększone zatrzymywanie płynu w tkance łącznej, prowadzą do zmniejszenia elastyczności tej tkanki.
Dlatego jeden z efektów obrzęku lipidowego to przewlekła niedrożność układu limfatycznego w dotkniętych obrzękiem lipidowym partiach ciała i zatrzymywanie płynu w mało sprężystej tkance łącznej, co wyjaśnia regularnie pojawiający się ból.
 Konsekwencje obrzęk lipidowego
Zmiany degeneracyjne w stawach
Wczesne występowanie zmian degeneracyjnych w stawach i zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Szczególnie w kolanach (przez niewłaściwie rozłożone obciążenie i nadmiar masy ciała)
Występowanie żylaków
90 % krwi pompowanej tętnicami do dużego palca u nogi jest transportowane z powrotem do serca drogą żylną. Jednakże, nic nie może płynąć samoistnie, wbrew sile grawitacji (do góry). Krew musi być tłoczona do góry aktywnie. Dzieje się to przy każdym ruchu nóg, z każdym krokiem. Ponadto w żyłach występują liczne zastawki, które pozwalają krwi płynąć ku górze. Zastawki żylne często ulegają uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu w przebiegu zakrzepicy. Jeśli występuje genetycznie uwarunkowana słabość tkanki łącznej, żyły często rozciągają się z biegiem lat do takiego stopnia, że zastawki żylne nie domykają się i krew płynie z powrotem w dół. Żyły takie nazywamy żylakami. Przyczyniają się do tego czynniki takie jak: wykonywanie pracy siedzącej lub stojącej, ciąża, terapia hormonalna, otyłość, ciężka praca fizyczna (szczególnie w wysokiej temperaturze). I wreszcie występowanie obrzęku lipidowego, który prowadzi do zmniejszonego powrotu żylnego i zatrzymywania płynu w dolnych partiach ciała.
Uszkodzenia w układzie żył głębokich
Obrzęk lipidowy może także oddziaływać na układ żył głębokich, który jest dużo bardziej istotny dla krążenia i którego zdolność transportowa jest czterokrotnie większa niż układu żył powierzchownych. Na skutek ciśnienia, jakie krew wywiera na ściany naczyń w żyłach powierzchownych i głębokich, płyn i/lub substancje stałe przedostają się do tkanek (przestrzeń śródtkankowa). Ten płyn jest zwykle transportowany z powrotem do serca za pomocą układu limfatycznego. Pozostałe 10 % po uprzedniej filtracji w systemie kapilar pozostaje jako bogaty w albuminy, przejrzysty płyn zwany limfą. Z powodu wzrostu objętości limfy na zdolność transportową naczyń limfatycznych (które i tak są już zatkane i puchną) jest wywierany coraz większy nacisk. Dlatego badanie flebologiczne jest nieodłączną częścią postępowania u pacjentów z obrzękiem lipidowym, ponieważ powinno się zapobiegać wystąpieniu żylaków lub odpowiednio je leczyć.
 Wzrost masy ciała
Przewlekły stan zapalny, zaburzenia metabolizmu lipidów oraz czynniki psychiczne związane z depresją często mogą powodować wzrost masy ciała w obrzęku lipidowym. Z tego powodu znacząco rośnie ryzyko innych komplikacji, takich jak zużycie się stawów czy rozwoju obrzęku limfatycznego.
Problemy psychologiczne
Wszyscy pacjenci z obrzękiem lipidowym prezentują różnorodność tego typu problemów, począwszy od braku pewności siebie i braku wiary w pracowników służby zdrowia (często przez niewłaściwą diagnozę i brak współczucia) aż do prawdziwej depresji i niepokoju z powodu wyglądu i braku zrozumienia swego stanu, szczególnie gdy możliwość poruszania się jest ograniczona. Pogorszenie następuje, gdy obrzęk limfatyczny zaostrza istniejący stan. Pacjenci są obwiniani o otyłość, mówi się im że za dużo jedzą albo oszukują na przepisanej diecie. Brak widocznych efektów leczenia prowadzi do zniechęcenia i przygnębienia. Gdy pojawia się obrzęk limfatyczny towarzyszący obrzękowi lipidowemu okazuje się że jest to tak poważny problem (czego zresztą często się nie dostrzega), że nie każdy potrafi sobie z tym poradzić. Doradztwo psychologiczne może być pomocne, ale rzadko się je proponuje pacjentom z obrzękiem lipidowym.
Obrzęk ten jest bardzo rzadko diagnozowany, często mylony z pierwotnym obrzękiem limfatycznym lub otyłością.

I - niestety - takie są moje nogi...I chyba nie tylko moje....
 

17 komentarzy:

 1. Ale które z tych fotografii oddają obraz Twoich? Może trochę przesadzasz?

  OdpowiedzUsuń
 2. Na szczęście żadne - no może to stage 1 trochę - a cała rozmowa wywiązała się w związku z tym, dlaczego góra to rozmiar 40 lub 42, a dół 44 lub 46 i dlaczego nie chudnę pomimo pilnowania się i siłowni...Tylko u mnie uda są najgorsze, od kolan w dół może być - prócz lata, gdy mają tendencję do puchnięcia, jak siedzę...

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyli znasz już swój problem i chyba możesz wyleczyć? Wydaje mi się, że rozpoznanie przyczyny - tzw. nazwanie wroga - to połowa sukcesu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A przeczytałaś dobrze to wszystko? tego się nie leczy, przynajmniej nie w Polsce...to można podleczyć, ale to nigdy nie zniknie...Chyba że liposukcja...Ale u nas to raczej zabieg prywatny, a w Niemczech podobno to jest refundowane przez ichniejszy NFZ, bo jest uznane za chorobę - może za kilka lat w Polsce też tak będzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co to za cudowny Masażysta z Warszawy?? Mogę poprosić o namiary? Mam ten sam problem, dzieki temu blogowi dowiedziałam się ostatecznie co mi dolega! :)

   Usuń
  2. W Niemczech nie jest to refundowane - musisz placic sama. W dodatku aby calkowicie sie pozbyc musisz liczyc sie z trzykrotnym odsysaniem. to znaczy trzy razy zaplacic za zabieg, aby byly jako takie efekty.

   Usuń
 5. Przyznam szczerze, że przeczytałam do końca "jak rozpoznać", bo problem mnie nie dotyczy...kurcze współczuję, bo pogrzebałam trochę na necie i rzeczywiście nie ma leków :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Czesc. Mam tez ten obrzek i jedynym uleczeniem tej choroby jest jak najszybsza SPECJALNA liposukcja. Ja przeszlam pierwsza taka liposukcje 3 tygodnie temu i wyniki sa REWELACYJNE. Nie masz sie co zastanawiac. Rob liposukcje i to jak najszybciej. Im dluzej czekasz, tym wiecej problemow zdrowotnych, tym trudniej jest ta zaraze usunac. Jest tez jeden Czech ktory ta liposukcje robi za pol ceny. Mam kilka znajomych ktore u niego to zrobily i sa bardzo zadowolne. Jak chcesz adresy to dam ci na priv.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. poprosze namiary [ nogi to moj wieczny problem]

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Witam,
   Mogę prośić o adres do specjalisty z Czech?
   pozdrawiam

   Usuń
  4. Witam, też interesują mnie namiary na Specjalistę z Czech. Bardzo proszę o informację /męczę się cholernie z tymi bólami :(

   Usuń
  5. Moge pinie prosic o kontakt na email agata.333@wp.pl w sprawie liposukcji nog?

   Usuń
  6. Jak moge zdobyc namiary na tego lekarza z Czech ktory robi liposukcje nog???

   Usuń
 7. tak, nie tylko Ty, a brak zrozumienia i pogarda dla grubasa ze strony otoczenia jest najgorsze. A to jest genetyczne. Jak fenyloketonuria...
  Z jakiego miasta jesteś?

  OdpowiedzUsuń
 8. Polecam profesora Andrzeja Szubę ze szpitala wojskowego we Wrocławiu. Cudowny specjalista. Potwierdził u mnie obrzęk lipidowy, zlecił wszystkie konieczne badania, a aktualnie jest w trakcie wypełniania dla mnie wniosku do NFZ na refundowaną (tak, tak, można!!!!) liposukcję w Szwecji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie już nic nie pomoże: dobiegam 60 ! Góra rozmiar 40-42, dół 52-54; pas.75, biodra 120, uda 140. Katastrofa. Siłownia i biegi zawsze trochę pomagały, ale od trzech lat chodze o kuli i pozostal mi tylko rowerek stacjonarny, a obwody rosną. Przez całe życie słyszałam niemiłe słowa, nawet lekarze potrafili być okrutni i prześmiewczy, a ja cóż mogłam zrobić ? Co teraz mogę zrobić ? Jestem kaleką, nieciekawą kobietą o karykaturalnym wyglądzie. Myślę, że przyjdzie moment, kiedy już psychicznie nie wytrzymam. Bo nie chce już dłużej bić NIKIM.

  OdpowiedzUsuń