Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 25 września 2011

kto studiuje psychologię?

Sama bardzo kiedyś chciałam studiować psychologię, tzn. kilka lat temu, bo gdy zastanawiałam się nad wyborem moich studiów, nie wiedziałam wtedy jeszcze tyle o moim nałogu, co teraz. Wtedy po prostu za dużo jadłam, teraz wiem, że był to - i jest - nałóg.

Ale do rzeczy. Spotkałam dzisiaj moją byłą uczennicę - bardzo lubianą kiedyś, i jeszcze bardziej teraz. Ma ona teraz ponad 20 lat i studiuje psychologię. Pochodzi z rozbitego domu, ma super ojca, ale babcię, która wg mnie ją zadręcza (przenosi nienawiść z jej matki na nią). Mama odeszła od ojca i zostawiła ją, gdy była małą dziewczynką, więc wychowywała ją babcia z ojcem. Jest bardzo samotna, chociaż myślałam, że gdy wyprowadzi się z domu (mieszka na stancji), zmieni otoczenie, to i nowi ludzie się w jej życiu pojawią, Ludzie się pojawili, ale jej smutny wzrok został  - zawsze mam wrażenie, że zaraz będzie płakać. A może tylko w moim towarzystwie tak się zachowuje, bo o niej tak dużo wiem? Zapytałam ją, gdzie jest jej lepiej mieszkać - na stancji czy w domu? Odpowiedziała, że na stancji, ale gdy skończy studia, zamierza tu wrócić. Uzależnienie od poniżania? Taplanie się w znajomym bagnie?
bagno może być ciepłe i ładne, ale to zawsze bagno...

Myślę, że zdecydowała się na ten kierunek, by pomóc sobie. A przecież będzie przede wszystkim pomagać innym. Jak to jest z tymi, którzy studiują ten kierunek? Mam koleżankę psycholog, mówi, że sama raz do roku przechodzi terapię, by nie zwariować od ludzkich problemów. Ciężki zawód. Ale ile satysfakcji może też dostarczyć. I na pewno trzeba mieć silną psychikę. Więc ja się na pewno nie nadaję.
Oby moja była uczennica potrafiła sobie poradzić najpierw sama ze sobą, bo ma w sobie tyle dobroci, uległości i chęci pomagania, że kiedyś ma szansę pomóc na prawdę wielu osobom. 

1 komentarz:

  1. najważniejsze jest studiowanie tego co się lubi :D

    http://study4u.eu - najlepsze źródło uczelni w Polsce - polecam

    OdpowiedzUsuń